Naspäť
6 spôsobov ako vám môže profesionálny networking pomôcť vybudovať vašu kariéru

6 spôsobov, ako môže networking pomôcť vašej kariére: Rady o profesionálnom networkingu pre zamestnancov


Všetci vieme o výhodách profesionálneho networkingu. Hlavne ak pracujete v zahraničí, a hovoríte viacerými jazykmi, je táto schopnosť dôležitá. Ale nie každý si túto radu berie k srdcu. Faktom je, že nie každý má rád networking.

Niekomu sa to môže zdať veľmi okázalé a manipulatívne. Dá sa to nesprávne interpretovať ako využívanie ľudí na to, aby ste postúpili vo vlastnej kariére, a vykašlali sa na nich, keď už ste na vrchole. Toto je veľmi nesprávny dojem. Všetci svojím spôsobom robíme networking vo vlastnej kariére, ale aj v iných aspektoch nášho života.


Prečo Networking?

Pre mňa, pre mladého profesionála, ktorý práve začínal svoju kariéru, mi neprišiel networking veľmi jednoduchý. A fakt, že som bol introvert v práci, ktorá si vyžadovala dennodenne sa stretávať s ľuďmi, mi veľmi nepomohol. Veľmi som na to nemyslel. Dal som sa do práce a vykonával som všetky potrebné oficiality a myslel som si, že to bude stačiť na to, aby som sa dostal na vrchol. Ale moja kariéra nenapredovala tak, ako som chcel. Až keď som sa začal venovať networkingu s ľuďmi v mojom odbore a mimo neho, som videl ako mi roky tvrdej práce priniesli nejaké ovocie. Pomocou platformy Zutzu sa mi podarilo nájsť nové kontakty, ktoré mi pomohli v kariérnom raste.


Čo je to profesionálny networking?

Networking zahŕňa stretávanie sa a komunikáciu s odborníkmi v rámci vášho odvetvia i mimo neho, výmenu kontaktov a informácií a hľadanie spôsobov, ako si navzájom pomáhať. Neznamená to zmeniť každý osobný vzťah na profesionálny, alebo premeniť vzťahy, ktoré by sa mohli stať osobnými, na čisto obchodnú záležitosť. Naopak, networking znamená prijať myšlienku, že všetci sa navzájom potrebujeme na dosiahnutie našich cieľov.

Komunikácia s odborníkmi v rámci vášho odvetvia a mimo neho, je iba jedným zo spôsobov robiť profesionálny networking.

Spôsoby ako vám profesionálny networking môže pomôcť vo vašej kariére

Prinesie nových klientov

Až keď som začal chodiť na rôzne networkingové stretnutia ako sú veľtrhy, workshopy a semináre, som začal prinášať nových klientov do firmy. Tieto podujatia sú zvyčajne plné profesionálov, ktorí sa snažia posunúť svoje podnikanie na vyššiu úroveň. Môžu vo vás nájsť perfektného partnera.

Budete vnímaný ako top talent

Keď sa uchádzate o prácu, sú výhody networkingu neopísateľné. Recruiteri hľadajú tie najlepšie talenty aby zaplnili voľné pozície, a vaše networkingové schopnosti sú práve tu veľmi dôležité. Taktiež, ako profesionál môžete odporučiť vašej spoločnosti najlepšie talenty, ak viete že sa presne hodia na danú pozíciu. Vedenie to ocení a vaša hodnota v spoločnosti stúpne. Zároveň sa veľa ľuďom lepšie spolupracuje s inými ľuďmi, ktorých poznali už dávno predtým ako začali spolupracovať.

Zlepší vaše mäkké zručnosti (soft skills)

Už sme sa bavili o spôsoboch ako si odborníci môžu vyvinúť a zlepšiť mäkké zručnosti (soft skills). Networking im dáva šancu prakticky využiť tieto schopnosti. Pomocou networkingu si zvyšujete sebavedomie. Ste tiež schopný sa slobodne vyjadrovať a dať vedieť váš názor v skupine. Tiež napomáha vaším schopnostiam s verejným vystupovaním, čo z vás urobí všestranného profesionála.

Zviditeľníte sa

Existujú zamestnania, ktoré si vyžadujú byť na očiach. Takto si môžete vybudovať svoj status a získať viac klientov. Zúčastňujte sa preto viacerých profesionálnych podujatí, získajte viacej verejných vystúpení a ďalších vecí, ktoré vás zviditeľnia. Takto zvýšite aj svoju dôveryhodnosť, čo vám tiež veľmi pomôže.

Schopnosť dostať sa k dôležitým informáciám od vašich kontaktov

Networking môže byť najlepším spôsobom, ako sa dozvedieť o najnovších trendoch a zmenách vo vašom obore. Pomocou networkingu môžete získať neoceniteľné informácie, ktoré môžu pomôcť vašej organizácii. Predstavte si, že by ste vo vašej firme boli tou osobou, ktorej sa vždy pýtajú na rady, keď sa vypracováva návrh na obrovskú štátnu zákazku, pretože vedenie vie, že máte niekoľko kontaktov, ktoré by mohli zapracovať v prospech vašej spoločnosti. Vaša hodnota v spoločnosti narastie exponenciálne.

Ponuky práce a príležitosti

Podľa prieskumov, niektorí odborníci tvrdia, že 70 percent ľudí sa dostalo na svoju súčasnú pozíciu práve vďaka networkingu. Networking vám môže poskytnúť pracovné príležitosti, o ktorých ste ani nesnívali.

Networking ako životný štýl

Na záver treba dodať, že neexistuje žiadny dôvod na to, aby ste nerobili networking. Bez ohľadu na to, v akom odvetví sa nachádzate, networking je veľmi dôležitý pre váš celkový profesionálny rast. Použite medzinárodný pracovný portál Zutzu aby ste našli viac príležitostí na profesionálny networking nielen so zamestnávateľmi, ale aj s inými zamestnancami, a budete mať kariérny úspech zaručený. Aké výhody ste pocítili pri networkingu a aké dvere sa vám vo vašej kariére otvorili?


Networking Zutzu Team ZUTZU

7 mesiacov dozadu

Comments

Guest

Guest 6 mesiacov dozadu

Nahlásiť obťažovanie

Wow, this is really good post

profile picture

Dodaj komentár

profile picture
Naspäť

Zdieľaj tento artikel

Prihláste sa na odber bulletinov spoločnosti Zutzu a získajte užitočné články a ďalšie informácie
Odoberaj teraz

Nedávne vyhľadávania

Nedávne zobrazenia