Naspäť
8 spôsobov ako si zvyknúť po presťahovaní sa do cudzej krajiny

8 spôsobov ako si zvyknúť po presťahovaní sa do cudzej krajiny


Myšlienka presťahovať sa do cudzej krajiny môže naháňať hrôzu. Väčšinou ale naše nadšenie z úžasných možností, ktoré sa nám naskytnú, keď sa presťahujeme do cudzej krajiny, zatieni tie strašidelné časti až dokým sa neusadíme do reality. Už sme písali o najlepších spôsoboch, ako sa presťahovať do zahraničia, ale čo sa presne stane keď nasadnete do vlaku, alebo lietadla? Veľa ľudí, ktorí sa presťahovali do cudzej krajiny si neuvedomovalo ako veľmi boli napojení na svoju kultúru, až pokiaľ nezažili inú kultúru. A tým to nekončí. Ak máte jazykovú bariéru, čo platí vo väčšine prípadov, myšlienky na rodnú zem budú vždy zapĺňať vašu myseľ.

Takže ak sa budete čoskoro sťahovať do cudzej krajiny, určite majte na pamäti, že tieto zmeny na vás zapôsobia. Nie je možné, že by ste nepocítili nejaký vplyv. Keď som sa presťahoval do Írska v roku 2015, chvíľu mi trvalo kým som si zvykol na moju novú skutočnosť. Rozhodol som sa ale že nedovolím, aby táto situácia dostala zo mňa to najhoršie. Mojím únikovým mechanizmom bolo zmeny prijať.

Aké sú dôvody na presťahovanie sa do inej krajiny? Práca, dobrodružstvo, alebo čokoľvek iné, najlepší spôsob ako sa začleniť, je prijať nové skúsenosti a vychutnať si každý moment tak ako sa len dá.

Blog a e-knihy Zutzu ponúkajú ľuďom, ktorí sa práve presťahovali do inej krajiny relevantné informácie a detaily o tom, ako sa môžu prispôsobiť ich novému životu. Pre osoby, ktoré sa presťahovali bez toho, aby mali prácu, ich Zutzu môže spojiť s najvhodnejšími pracovnými príležitosťami v ich novej krajine.


Tu je niekoľko rád, ako sa chopiť príležitosti po presťahovaní sa do novej krajiny:


Oboznámte sa s kultúrou

Predtým ako sa presťahujete do cudzej krajiny, uistite sa, že sa naučíte o ich kultúre ešte pred vašim príchodom. Radím vám porozumieť ich správaniu, čo zmierni vašu úzkosť a uľahčí vám usadiť sa v krajine. Čakať, až kým prídete do novej krajiny, kým si zistíte ako sa tam ľudia bežne správajú, môže znamenať nepríjemnú skúsenosť. Choďte na internet a naučte sa o prijateľných kultúrnych normách danej krajiny. Ak môžete, skamaráťte sa s ľuďmi z danej krajiny na sociálnych sieťach. Môžete sa tiež pridať do komunít alebo skupín s ľuďmi, ktorí sa tiež presťahovali do tej istej krajiny - spýtajte sa ich na ich skúsenosti. Ak máte komplexné vedomosti o kultúre, je ľahšie a rýchlejšie sa usadiť.

Naučte sa jazyk danej krajiny

Ak sa sťahujete do krajiny, kde sa hovorí iným jazykom, ako je ten váš, naučte sa ich jazyk ešte pred odchodom. Nemusíte dosiahnuť najvyššiu úroveň jazykových znalostí - už základná úroveň znalostí je pôsobivým začiatkom. Zamerajte sa na jednoduché slová ako: “dobré ráno, dobrý deň, dobré popoludnie, dobrý večer, ahoj, ako sa máš, ďakujem”, a iné jednoduché slová. Na úvod vám aj tieto jednoduché frázy uľahčia komunikáciu s ľuďmi. Aj keď ešte nehovoríte jazykom krajiny kam sa chcete presťahovať, počas hľadania práce, môžete použiť automatické preklady, ktoré ponúka Zutzu, na preklad pracovných ponúk a aj na četovanie s potenciálnymi zamestnávateľmi.

Prijmite fakt, že vám bude smutno za domovom

Nedá sa to odstrániť z vašich skúseností, ktoré zažijete, keď sa presťahujete do cudzej krajiny. Prostredie, ľudia, jedlo, jazyk a kultúra môžu spôsobiť, že sa budete cítiť nechcený a stratený v novej krajine. Tieto pocity vás nútia premýšľať viac o domove - o vašich priateľoch, rodine a zábave. Očakávajte že sa to stane, ale nenechajte nech vás to premôže. Nedovoľte nech táto skúsenosť zatieni potrebu užívať si a preskúmať svoj nový domov. Namiesto toho, aby ste boli príliš pohodlný a stále sa rozprávali s rodinou a s priateľmi doma, vložte energiu do toho, aby ste chodili von a spoznávali nových priateľov.

Spravte zo svojho domova svätyňu

Váš byt by mal byť navrhnutý tak, aby vám poskytoval pokoj a úľavu. Vaše bydlisko by malo byť vašou svätyňou. Uistite sa, že urobíte všetko preto, aby to vyzeralo ako doma. Naplňte svoj dom vašou osobnosťou, pridajte predmety, vďaka ktorým si spomeniete a oceníte čo ste zanechali vo svojej rodnej krajine. Môžete zavesiť v byte obrázky vašich blízkych, môžete tiež namaľovať váš byt vo farbách vášho bytu doma. Vďaka tomu bude váš byt miestom, kam sa budete vždy radi vracať, a zmierni to zmenu.

Po presťahovaní sa do cudzej krajiny urobte zo svojho bytu svätyňu, aby ste sa mohli cítiť ako doma.

Nezabudnite preskúmať okolie a zabávať sa

Zámerom vycestovania do cudzej krajiny je skúsiť nový spôsob života, ktorý je odlišný od toho, na čo ste zvyknutý. Nezabúdajte chodiť von a objavovať úžasné veci vo vašom novom prostredí. Ak to urobíte, bude sa vám ľahšie zvykať a oceníte krásu vášho nového prostredia. Navštívte populárne miesta, choďte na prechádzku a sústreďte sa na všetko, čo sa deje okolo vás.

Ochutnajte tradičné jedlá

Zbavte sa nutkania obmedziť sa len na jedlá, ktoré sú vám známe. Ochutnávanie tradičných jedál vo vašej novej krajine vám dáva možnosť dozvedieť sa viac o tejto krajine. Navštívte miestne reštaurácie, ochutnajte miestne jedlá. Stravujte sa ako domáci. Nájdite si rovnováhu medzi vašimi obľúbenými jedlami a miestnymi špecialitami.

Upravte si váš rozvrh

Teraz ste v inej krajine a rozvrh a denný program sa budú líšiť od toho, čo ste mali doma vo vlastnej krajine. Sledujte ľudí okolo seba a prispôsobte svoj rozvrh alebo program ich realite. Spravte si plán a nasledujte ho: Vymyslite si zoznam vecí, ktoré chcete dosiahnuť keď sa presťahujete do krajiny, ktorú ste si vybrali. Nestačí si ten zoznam iba napísať, musíte to dotiahnuť do konca a vykonajte všetky potrebné kroky.

Usadenie sa v novej krajine je iba prvý krok

Keď sa snažíte zapadnúť do nového prostredia, uistite sa, že nestratíte pozornosť v dôsledku udalostí vo vašom novom prostredí. Nesmiete zabudnúť na svojich blízkych vo vašej rodnej krajine - nezanedbajte na vzťahy. Je to váš oporný systém. Vzdialenosť by nikdy nemala byť ospravedlnením. Veď je rok 2020 - je digitálny svet! Bývate v súčasnosti v zahraničí? Ako ste sa prispôsobili novej situácii po presťahovaní sa do zahraničia? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi, ktorí stále uvažujú o presťahovaní sa do inej krajiny.


Sťahovanie a život v zahraničí Zutzu Team ZUTZU

10 mesiacov dozadu

Comments

Agnieszka / Ksiegowy/księgowa

Agnieszka / Ksiegowy/księgowa 10 mesiacov dozadu

Nahlásiť obťažovanie

Mieszkam w Holandii, początki nie były łatwe. Ale z czasem zawsze jest lepiej :)

profile picture

Dodaj komentár

profile picture
Naspäť

Zdieľaj tento artikel

Prihláste sa na odber bulletinov spoločnosti Zutzu a získajte užitočné články a ďalšie informácie
Odoberaj teraz

Nedávne vyhľadávania

Nedávne zobrazenia