Naspäť
Hlavné dôvody, prečo sú mäkké zručnosti (soft skills) dôležité vo vašej kariére

Význam mäkkých zručností (soft skills) vo vašej kariére

Väčšinou sú mäkké zručnosti (soft skills) jednou zo základných požiadaviek, ktoré sa ale neuvádzajú ako súčasť kritérií na prijatie do zamestnania. Ako pracovná sila stále viac smeruje k digitalizácii, sú to zručnosti, ktoré vyhľadáva každý personalista a sú nevyhnutné na získanie vašej vysnívanej práce. Tiež sú nevyhnutné na to aby ste napredovali vo svojej kariére, keď už ste si zabezpečili tú “perfektnú“ prácu. V minulosti bolo treba na získanie a udržanie si zamestnania pôsobivé portfólio technických zručností. Stavebný inžinier potreboval preukázať, že dokáže vymyslieť, navrhnúť a vybudovať veľké štrukturálne projekty vo verejnom a súkromnom sektore. Chirurgovia potrebovali preukázať, že dokážu operovať. Profesionálna sféra sa však presunula od týchto akademických požiadaviek k iným osobným kvalitám, ktoré vám umožňujú mať dobré vzťahy s klientmi a kolegami. Existujú špičkoví lekári, ale prečo sa cítite pohodlne na prehliadke s konkrétnym lekárom, okrem jeho schopností? Aby vás ošetril on, ste niekedy ochotný čakať nekonečné hodiny, zatiaľ čo iní lekári majú voľné miesta. V tomto prípade si lekár, s ktorým sa cítite pohodlne, vyvinul mäkké zručnosti, ktoré mu umožňujú jednať so svojimi pacientmi. Inak povedané, zatiaľ čo vaša kvalifikácia vám otvorí dvere, v skutočnosti sú to mäkké zručnosti, ktoré ste si zdokonalili, ktoré vám pomôžu cez tie dvere prejsť a udržať dvere otvorené pre ďalšie príležitosti.


Čo sú to mäkké zručnosti?

Mäkké zručnosti sú skupina osobnostných zručností a vlastností, alebo personálnych schopností, ktoré vám umožnia dobre jednať s ľuďmi vo vašom okolí. Na rozdiel od technických zručností, ktoré ste mohli nadobudnúť počas odbornej prípravy, certifikácie a rokov štúdia, je oveľa ťažšie definovať alebo popísať mäkké zručnosti. Môžu zahŕňať zručnosti, ako sú empatia, počúvanie, tímová práca, riešenie konfliktov, riešenie problémov, rozhodovanie a vedenie.


Prečo sú mäkké zručnosti dôležité na pracovisku

Nezaobídete sa bez nich:

Môžete byť kvalifikovaným pracovníkom v špičkovej organizácii, ale vaša kariéra je zaseknutá, pretože vám chýbajú požadované mäkké zručnosti na manévrovanie v obchodnom a firemnom svete. Ako odborník môžete mať všetky osvedčenia, absolvovali ste všetky požadované školenia a viete veľa o svojom odbore, ale zdá sa, že nenapredujete vo svojej kariére. Zatiaľ čo v tej istej organizácii je iný odborník, ktorého kvalifikácia je len priemerná, ale napriek tomu jeho kariéra kvitne a rastie geometrickým radom. V mnohých organizáciách dnes samotné technické zručnosti nestačia na to, aby človek zvládal každodenné požiadavky na pracovisku. Boli by ste považovaný za zbytočného a neefektívneho, ak by ste nemali osobnostné zručnosti na komunikáciu s klientmi, ak by ste klientov nepresvedčili aby obchodovali s vašou organizáciou, a zároveň si musíte vedieť udržať predchádzajúcich klientov. Takže si okrem vášho pôsobivého životopisu rozvíjajte aj potrebné mäkké zručnosti, aby vaše odborné zručnosti boli skutočne žiadané.

Klienti si vyžadujú mäkké zručnosti:

Rovnako ako vo vyššie uvedenom prípade sa zákazníci cítia pohodlne keď podporujú alebo obchodujú s ľuďmi, s ktorými si rozumejú na osobnej úrovni. S novými technológiami a smartfónmi, ktoré im ponúkajú viac pohodlia a konkurencieschopné ceny na jeden klik, sú zákazníci rozmaznaní veľkým výberom. A tak k vám klienti prídu iba vtedy, ak majú pocit, že s nimi dokážete efektívne komunikovať, a ak dosiahnete aby sa cítili, že vaše podnikanie sa točí iba okolo nich, pretože v skutočnosti to tak je.

Novodobé pracoviská ich vyžadujú:

Možno predtým neboli vyslovene dané ako požiadavka na získanie zamestnania, no teraz je to tak. Personálni manažéri hľadajú zamestnancov, ktorí prinášajú do organizácie niečo viac ako len svoj životopis. V čase keď automatizácia a umelá inteligencia preberá veľa činností, musíte ponúknuť niečo, čo nedokáže ponúknuť stroj. Najnovšie štatistiky dokazujú, že do roku 2022 sa celkový počet pracovných hodín, ktoré vykonajú ľudia zníži o 13% [Svetové ekonomické fórum]. Preto vám potrebné mäkkých zručností vo rukáve pomôžu získať a udržať si vytúženú funkciu.

V súčasnosti existuje väčší dopyt po mäkkých zručnostiach (soft skills) ako kedykoľvek predtým.

Máte medzeru v mäkkých zručnostiach? Teraz je čas s tým niečo urobiť. Pracovisko sa zmenilo a iba ľudia, ktorí majú tie správne osobnostné zručnosti prežijú nadchádzajúce zvraty.


Ako vám pomôžeme rozvíjať vaše zručnosti

Personalisti a recruiteri hľadajú uchádzačov so správnou kombináciou technických a mäkkých zručností. V Zutzu vám ponúkame možnosť rozvíjať oboje.

Vybudujte si rôzne praktické skúsenosti: Podľa prieskumu NACE Job Outlook 2017 „Takmer 91% zamestnávateľov uprednostňuje, aby ich uchádzači už mali pracovné skúsenosti, a 65% z celkového počtu uvádza, že uprednostňuje aby kandidáti mali relevantné pracovné skúsenosti“. Jedná sa o objasňujúcu štatistiku pre každého uchádzača o zamestnanie. Zaregistrovaním sa v Zutzu vás spojíme so zamestnávateľmi, ktorí vám umožnia vybudovať si portfólio a získať príslušné pracovné skúsenosti.

Rozviňte si zručnosti pre zamestnateľnosť: V spoločnosti Zutzu vám budeme môcť priradiť funkcie, ktoré vám umožnia rozvinúť si potrebné zručnosti, ako je kreativita, tímová práca a vlastná motivácia.

Vytvorte si kontakty: Vytváranie siete kontaktov s ostatnými ľuďmi vám umožňuje rozvíjať si vaše komunikačné schopnosti, ktoré sú jednou zo základných mäkkých zručností, ktoré sú na pracovisku veľmi dôležité. Zutzu vám pomôže vytvoriť si vaše online kontakty, ktoré vám pomôžu spojiť sa so správnymi zamestnávateľmi.

Záver

Zatiaľ čo väčšina uchádzačov o zamestnanie a zamestnancov je spokojných s tým, že na potenciálnych zamestnávateľov zapôsobia iba ich odbornými zručnosťami, vy si môžete vybudovať svoju pozíciu do budúcnosti zlepšením si svojich mäkkých aj odborných zručností. Aké medzery máte v mäkkých zručnostiach vo svojom živote a čo by ste mohli urobiť dnes pre svoj rozvoj? Podeľte sa o svoje názory s komunitou Zutzu a porozprávajte sa viac o mäkkých zručnostiach nižšie, v komentároch.


Experience and skills Zutzu Team ZUTZU

8 mesiacov dozadu


Dodaj komentár

profile picture
Naspäť

Zdieľaj tento artikel

Prihláste sa na odber bulletinov spoločnosti Zutzu a získajte užitočné články a ďalšie informácie
Odoberaj teraz

Nedávne vyhľadávania

Nedávne zobrazenia